Kreatywność w pracy

„Kreatywność a style radzenia sobie ze stresem” – dla niewtajemniczonych – to tytuł mojej pracy magisterskiej. Chcę się z Wami podzielić wynikami badań.

Kratywność  (twórczość) to cecha człowieka. Kiedyś twórczymi nazywano tylko wybitne jednostki, ich potencjał mierzono ilością namalowanych obrazów, otrzymanych nagród, wydanych książek. Dziś w psychologii przyjmuje się, że kreatywny jest każdy z Nas, a różnimy się jedynie poziomem tej cechy. Oczywiście ten potencjał można rozwijać przez różnego rodzaju treningi twórczości.  A stres? Każdy wie co to jest! Największy morderca obecnych czasów.

Moją grupą badawczą były osoby pracujące, z wyższym wykształceniem. Zbadałam  poziom kreatywności  oraz styl radzenia sobie ze stresem następującymi  kwestionariuszami: „Style Radzenia Sobie” Strzałeckiego i CISS. Okazało się, że osoby z wyższymi wynikami na skali kreatywności reprezentują zadaniowy styl zachowania. Oznacza to, że takie osoby w sposób czynny starają się rozwiązać sytuację stresową, podejmują działania w tym kierunku na wielu polach oraz nie zrażają się pierwszym niepowodzeniem. Osoby z emocjonalnym stylem zachowania się uciekają, zaś w świat fantazji, wyolbrzymiają problem, nie wierzą w swoje siły. Istnieje również unikowy styl zachowania, jak nazwa wynika, osoba angażuje swoje siły w odsunięcie od siebie problemu. Ciekawe jest to, że styl zadaniowy oraz unikowy, może pochłonąć tyle samo energii osoby, która jest w stresującej sytuacji. Zbadałam również, czy kreatywność ma związek z wiekiem. Odpowiedź: NIE MA!!!

Wniosek: Pracodawco, inwestuj w Twój kapitał ludzki, doceniaj i rozwijaj kreatywność pracowników! Dzięki temu Twoi ludzie szybciej i  efektywniej poradzą sobie ze stawianymi im wyzwaniami oraz wzrośnie zadowolenie z pracy.

Dodaj komentarz